środa, 30 marca 2011
Wrona
Wrona zasiedla doliny rzek, skraje lasów.Okres lęgowy trwa od kwietnia do maja. Pisklęta legną się po 17—18 dniach. Samica początkowo siedzi na nich, lecz po tygodniu przyłącza się do samca, przynosząc razem z nim pokarm dla piskląt. Młode opuszczają gniazdo po miesiącu i koczują w sąsiedztwie gniazda razem z rodzicami, prawdopodobnie aż do zimy. Wrony są wszystkożerne, chociaż wolą pokarm pochodzenia zwierzęcego. Zjadają owady, małe ptaki i ssaki, a także padlinę. Niszczą dużo jaj ptaków, zwykle je „wypijają". Jedzą również ziarno zbóż, zielone części roślin.Zimą wrony łączą się czasem w stada z gawronami i kawkami.
wtorek, 22 marca 2011
Zaganiacz
Zaganiacz zasiedla obrzeża lasów liściastych i mieszanych, sady, parki, ogrody.Jest dobrym naśladowcą śpiewu innych ptaków. Samiec śpiewa do wylęgu młodych, często strosząc w trakcie śpiewu pióra na głowie. Na lęgowiska powraca w maju. Ułożone są na miękkiej wyściółce gniazda, składającej się z piór i włosia. W końcu maja lub w czerwcu samica składa 3 — 5 jaj i głównie ona je wysiaduje. Samiec wyręcza ją w wysiadywaniu sporadycznie.Zaganiacz wyprowadza tylko jeden lęg w roku. Odżywia się dojrzałymi owadami, ich larwami oraz zjada dojrzałe owoce różnych drzew uprawnych. Jest ptakiem wędrownym, odlatującym w końcu sierpnia na zimowiska w środkowej i południowej Afryce.
niedziela, 20 marca 2011
Sroka:D
Sroka zasiedla tarasy zalewowe rzek, łąki i pola.Można ją łatwo rozpoznać po ostrym, skrzeczącym. Okres lęgowy trwa od kwietnia do maja. Sroka wychowuje tylko jeden leg w ciągu roku. Jej duże gniazdo jest bardzo charakterystyczne i oryginalne. Szczyt jest przykryty ciernistym dachem z gałęzi. Podstawę stanowią suche gałązki, warstwę środkową gliną, a wyściółkę korzonki, łodygi, liście i sierść. Gniazdo sroki może znajdować się wysoko w koronie drzewa lub zupełnie nisko, w gęstych krzewach, np. głogu i tarniny.W kwietniu lub maju składa 6—7 jaj. Są one brązowo plamkowane na brązowym lub zielonkawym tle. Samica wysiaduje je przez 17—18 dni. Samiec nie bierze w tym udziału, lecz pomaga partnerce w karmieniu piskląt. Młode pozostają w gnieździe przez 22 — 27 dni, a po wylocie koczują w jego sąsiedztwie.Sroka jest ptakiem osiadłym
sobota, 19 marca 2011
Skowronek:D
piątek, 18 marca 2011
Sóweczka:0
Sóweczka: ptak z rodziny puszczykowatych zamieszkujący stare lasy Należy do najmniejszych sów, 17 cm długości ciała, rozpiętość skrzydeł 35 cm. Upierzenie obu płci jednakowe, wierzch ciemnobrązowy z jasnymi plamkami, spód białawy z ciemnymi podłużnymi kreskami, oczy małe, żółte, z białą brwią, szlara niewielka, szara, skrzydła brunatne z jasnymi plamkami, ogon brunatny, biało prążkowany.Sóweczka jest aktywna w ciągu dnia i o zmierzchu. Żywi się drobnymi gryzoniami i większymi owadami. Gnieździ się w wysoko położonych dziuplach starych drzew. Wyprowadza 1 lęg w roku. Samica składa 1-6 jaj i wysiaduje je przez ok. 28 dni. Młode opuszczają gniazdo po ok. 4 tygodniach. CHRONIONA
wtorek, 15 marca 2011
Gil
Gil- To ptak z rodziny ziarnojadów, osiągający długość ok. 15 cm.Zamieszkuje wilgotne, gęste lasy iglaste i mieszane.Odżywia się nasionami, pąkami, jagodami i owocami leśnymi.
Gniazdo zakłada w gałęziach świerkowych lub skupiskach jałowców, budując je z drobnych gałązek, mchu, trawy i liści. Wyprowadza dwa lęgi w roku, od maja do lipca.Jest liczniejszy w zimie.:)
Gniazdo zakłada w gałęziach świerkowych lub skupiskach jałowców, budując je z drobnych gałązek, mchu, trawy i liści. Wyprowadza dwa lęgi w roku, od maja do lipca.Jest liczniejszy w zimie.:)
sobota, 12 marca 2011
Jaskółka oknówka
Jest to 1 z chronionych ptaków w Polsce.Jaskółka to czarno-biały ptak z metalicznym połyskiem piór.Bardzo zwinnie lata i to kilka godzin dziennie.Jej śpiew słychać głównie na dachu i gdy lata.Budują gniazda z gliny,błota i swoich piór.Przymocowują je na oknach,parapetach i ścianach.Jaja składają w lipcu (3-5 naraz).
- długość ciała
- ok. 15 cm
- rozpiętość skrzydeł
- 30 cm
piątek, 11 marca 2011
Cześć:p
Cześć mam na imię Gabi, mam 13 lat.Prowadzę ten blog bo lubię zwierzęta i mam papugi.Będę pisała o ptakach które żyją w Polsce.
Subskrybuj:
Posty (Atom)